Zniekształcenia poznawcze

darmowe szczepienie żółtaczka sprawi, że zapomnisz o problemie watroba choroby regeneracja i przeszczep

To dość oczywiste, że sposób w jaki myślimy zniekształca nasze odbierania świata. Są one szczególnie istotne u osób cierpiących na depresję i inne zaburzenia nastroju. Aaron Beck, znany psycholog poznawczy, wymyślił ideę negatywnych schematów poznawczych wpływających na sposób naszego myślenia i funkcjonowania.

Schematy poznawcze w niektórych sytuacjach mogą działać na naszą korzyść przyczyniające się do lepszej adaptacji do środowiska. Poniżej wymieniono listę najczęściej spotykanych schematów poznawczych:

 • Wszystko albo nic

  Myślenie w kategoriach „wszystko, albo nic” (myślenie czarno-białe) powoduje zwiększenie napięcia. Duże kwantyfikatory (typu: „nigdy, zawsze, wszędzie etc.”) dość rzadko występują w świecie nauki, choć natkniemy się na nie we wszelkiego rodzaju skargach i zażaleniach.

 • Nadmierne uogólnienia

  Osoby odbierające rzeczywistość w ten sposób uważają, że wszystkie przyszłe wydarzenia będą miały podobny przebieg do tych, które rozgrywają się dzisiaj. Dla przykładu – negatywne wrażenia po spotkaniu ze stewardessą, sprawią, że będziemy w ten sam sposób myśleć o wszystkich stewardessach.

 • Filtr poznawczy

  Nakładając tego rodzaju filtr na rzeczywistość osoby mogą dostrzegać tylko i wyłącznie negatywne zdarzenia w swoim życiu. W ostatnim okresie wszystko może się udawać, a i tak osoba „zafiltruje” rzeczywistość w ten sposób, że uczepi się porażki.

 • Umniejszanie znaczenia pozytywnych wydarzeń

  Podobnie, jak filtr poznawczy, umniejszanie znaczenia pozytywnych wydarzeń sprawia, że dostrzegamy tylko negatywne strony rzeczywistości (w ogóle nie skupiając się na pozytywach).

 • Pośpieszne wyciąganie wniosków

  Dziecko (lub rodzic dziecka), które uważa, że wszystkie osoby w jego nowej klasie będą go nienawidzić zbyt szybko wyciąga wnioski. Często działa tutaj zasada samospełniającego się proroctwa – filtrujemy tylko te wydarzenia, które potwierdzają nasze wcześniejsze przeświadczenia.

Parodontax Classic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *